Stavba domu

Jak na soklové omítky

Ohodnotit tuto položku
(3 hlasů)
Jak na soklové omítky

Po zateplení soklové části domu, můžeme vytvořit již finální povrchovou úpravu. K tomu můžeme využít soklové omítky, obklady, desky apod.

Dříve byly soklové omítky velmi tvrdé a nepropustné na bázi cementu.
Při použití čistě cementových omítek na soklovou část domu vede k vytvoření trhlin, těžká omítka se sesouvá a nedrží na podkladu.


V dnešní době jsou však omítky stále lehčí. Jsou vytvořeny na bázi cementu s minerálními přísadami, které zvyšují její elasticitu. Tvrdé omítky jsou vhodné spíše na beton nebo těžké zdivo.

Správné venkovní omítky musí být pevné, málo nasákavé a odolné vůči působení mrazu a vlhkosti.

Dekorativní mozaikové omítky - marmolit.

Dekorativní mozaikové omítky jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, vlhkosti, mechanickému poškození, UV záření a  znečištění.


Tyto omítky jsou vhodné v místech, kde hrozí znečištění, jako např. sokly, balkóny, podezdívky, pilíře. Intenzivní tmavé barevné odstíny není vhodné používat na velkých plochách, zhlediska roztažnosti. Pro ztrvárění architektonického záměru můžeme využít v malých plochách. Hlavní složku tvoří transparentní akrylová pryskyřice a plnivem je barevní křemičitý písek nebo přírodní drcené mramorové kamenivo. Můžeme vytvářet i různé imitace např. režného zdiva, kamenného zdiva nebo textury dřeva.
Mohou být využity i v interiéru jako dekorativní mozaika.
Granuláty přírodního kameniva může obsahovat odchylky mezi různými dodávkami, proto je vhodné nakoupené balení mezi sebou promíchat nebo zakončit omítku na hraně. Jsou připraveny v pastovitém stavu, který musíme promíchat před spotřebou. Snažíme se míchat tak, aby nedocházelo pronikání vzduchu do hmoty. Omítku v balení mícháme zednickou lžicí. Zásadně nemícháme strojově.

Před aplikací musí být povrch soudržný, suchý, nemastný, bez nečistot a biologického napadení(plísně, řasy), nezasolený.

U novostaveb musí být povrh především vyzrálý. Vhodná teplota pro nanesení omítky je +5 až +30°C. Není vhodné aplikaci provádět za chladného, deštivého a mlhavého počasí. Za přímého intenzivního osvětlení může docházet k lokálnímu rychlému prosychání hmoty a tak nemusí dojít proschnutí v celé tloušťce. Přesné informace naleznete etiketě balení.

Omítky nanášíme pomocí nerezového hladítka podobně jako fasádní omítky.


Přehledně
- vysoce mechanicky odolná
- vodoopdpudivá
- snadno udržovatelná
- omyvatelná
- odolná povětrnostním vlivům
- odolná průmyslovým splodinám
- široký výběr vzorů

Číst 10631 krát
Více z této kategorie: « Stavba domu I Stavba domu »

O CHCI PROJEKT DOMU.cz

Chci projekt domu.cz je jediný poptávkový server orientovaný na realizaci. Zaměřujeme se na všechny poptávky, které jakkoliv souvisí s realizací domu. Od poptávek projektů, materiálů, stavebních firem až po reality.

Login Form

KONTAKT NA NÁS