Vytisknout tuto stránku
Příprava stavby

Stavba domu svépomoci Doporučený

Ohodnotit tuto položku
(7 hlasů)

Při volbě stavby domu svépomoci je určitě třeba zvážit nejen finance, ale zda budeme mít na stavbu domu čas, organizační schopnosti, ale především nějaké zkušenosti z oboru stavebnictví.

Hlavním důvodem pro stavbu svépomoci je především finánční stránka. Při využití našich přátel, známých a zkušeností můžeme ušetřit až 30% nákladů na stavbu.
Je třeba zvážit i jiná specifika tohoto stavění. V případě, že momentálně bydlíte v pronajatém bytě, zda-li se nám neprodlouží výstavba domu oproti plánu a nezvýší se tak náklady na celkovou stavbu včetně dočasného bydlení v nájmu.
Vyžaduje mnoho fyzických sil, nervů a trpělivosti. Je třeba se spoléhat často sám na sebe či jen na členy rodiny.

Vše svépomoci

Při stavbě domu svépomoci je třeba si zajistit stavební dozor dle stavebního zákona Stavební zákon paragraf § 160. Stavby, terénní úpravy, zařízení a udržovací práce uvedené v § 103 , § 104 lze provádět svépomocí, pokud stavebník zajistí stavební dozor, není-li pro takovou činnost sám odborně způsobilý. Jde-li však o stavbu pro bydlení nebo změnu stavby, která je kulturní památkou, je stavebník povinen zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím.

Poptávka chytře - Neztrácejte čas a peníze hledáním nejlepších firem, dodavatele materiálu a jiné.
ZADEJTE SI ZDARMA POPTÁVKU
<

Né všechny stavební práce jsme oprávněni realizovat sami. Např. elektroinstalace a plyn si musíme nechat realizovat od kvalifikované firmy, jejíž doklady budou součástí žádosti o kolaudační souhlas.

Pro koho to je

Rozhodně doporučujeme se pouštět do stavby domu svépomoci jen v případě, že se pohybujete v oboru a máte řadu přátel z oboru, kteří by vám během výstavby mohli pomoct případně poradit.
Pro laika se výstavba domu svépomoci může stát v průběhu stavby nad vaše síly noční můrou. A měnit poté způsob provedení se může stát velmi komplikované. V konečném součtu se stavba může i prodražit.

Po celou dobu výstavby se musíme spoléhat jen na sebe. Během realizace se musíte výběrovým řízením na dodavatele jednotlivého materiálu což vyžaduje jisté znalosti stavebních materiálů. Při špatně volbě může dojít i nedozírným následkům, které se mohou projevit po několika letech. Určitě Vám pomůže i názorné video jak postavit dům.

Na provedené práce svépomoci nemáme záruku a tak případné opravy musíme provést na vlastní náklady. Reklamace nelze nikde uplatnit.

Pro stavbu svépomoci doporučujeme nechat si vyprojektovat dům ve stupni realizační dokumentace, než jen ve stupni ke stavebnímu povolení
Získáme tak detailněji vypracovanou dokumentaci včetně stavebních detailů a též přesnou specifikaci výrobků (oken, dveří apod..) . Specifikace nám ušetří trápení při komunikaci s dodavatelem oken,dveří apod.. neboť na základě těchto informací vám výrobek nacení a dodají.

Proč stavět dům svépomoci

  • Chceme ušetřit finanční prostředky
  • Jsme z oboru stavebnictví
  • Máme dostatek času, nervů
  • Máme známé a přátele ochotni nám pomoci
  • Chceme se podílet na stavbě
  • Není stavba závislá na jednom dodavateli
  • Stavbu lze realizovat po částech a můžeme ji kdykoliv přerušit dle finančních prostředků

Hlavní nevýhody

  • Výstavba domu trvá mnohem déle, než na klíč
  • Je nutné se stavbě intenzivně věnovat
  • Musíte veškeré problémy na stavbě řešit, které by jinak řešil dodavatel stavby
  • Nemáte na provedené práce záruky a tak připadné problemy budete muset řešit na vlastní náklady
  • Materiál musíte kupovat včetně DPH


Průběh stavby musí kontrolovat odborný dozor

Realizace se nám prodraží nutností zajistit odborný dozor při provádění stavby, bez jehož dokladů bychom na závěr nedostali kolaudační souhlas.


Číst 21500 krát